Dlaczego w ZE 10 wprowadzamy zajęcia kreatywne z języka francuskiego?

Data ogłoszenia
Typ placówki
Rok szkolny

Dlatego, ponieważ chcemy, aby nasi uczniowie wyrastali na młodych Europejczyków, świadomych swojego potencjału i swojej wiedzy. W czasach, kiedy ludzie są coraz bardziej mobilni zawodowo i często podróżują poza granice kraju, znajomość języków obcych wydaje się niezbędna. Popularność języka angielskiego sprawiła, że większość uczniów potrafi lub będzie potrafiła tym językiem lepiej lub gorzej się porozumiewać. Znajomość innych, tych nieco u nas mniej popularnych języków obcych, podniesie ich kwalifikacje jako przyszłych pracowników na rynku pracy, a Państwo możecie ich wspierać w tej cudownej przygodzie, nie ponosząc za to dodatkowych kosztów, które często ponoszą rodzice korzystając z różnych ofert szkół językowych.  

Dodatkowym argumentem przemawiającym za propozycją wprowadzenia do naszej oferty edukacyjnej języka francuskiego  jest fakt, że na świecie porozumiewa się nim ok. 200 mln ludzi, 100 mln posługuje się nim w kontaktach zawodowych. Francuski jest oficjalnym językiem 32 krajów na 5 kontynentach. Język francuski to drugi, po języku angielskim, najczęściej używany język w krajach Unii Europejskiej. Jest on używany jako język negocjacji handlowych, organizacji międzynarodowych, język dyplomacji i świata kultury, ale również język logistyki, poczty i transportu kolejowego.

Szereg zwrotów z języka francuskiego jest obecnych także w naszym języku ojczystym i w naszej kulturze. Uczniowie powinni zrozumieć co to jest „déjà vu”, nie popełniać „faux pas”, wymawiać poprawnie nazwy wielkich sieci handlowych „Géant”, „Auchan”, „Carrefour”, nie spóźniać się na „rendez-vous”, nie obawiać się spotkania tête à tête”, przestrzegać „savoir-vivre”, dbać o swój „image”, rozkoszować się smakiem „fromages” czy „croissants”, nie zastanawiać się, gdy wskazujący drogę powie vis-à-vis” i wreszcie zrozumieć dlaczego list „par avion” dociera szybciej.